Genel Bilgi

İl : BURDUR – 15
İlçe : GÖLHİSAR
Nüfus : 679
Rakım : 950

COĞRAFİ KONUM

Burdur ili Gölhisar ilçesine bağlıdır. Doğusunda Küçükalan köyü, Batısında Darıveren Mahallesi, Güneyinde Yusufça Mahallesi ve Kuzeyinde Kumafşarı Mahallesi ile çevrilidir. Burdur’a uzaklığı 113 km, Gölhisar’a ise 15 km’dir.

Çamköy’ün etrafında Karatepe, Eşeler, Tepsilli Dağları bulunmaktadır. Köyün yakınından Dalaman Çayının 2 kolu geçmektedir. Gölhisar gölünden doğan kolunda balık bulunmaktadır.

Karasal iklim görülmektedir.Yazları sıcak ve kurak, Kışlar ise soğuk ve yağışlıdır. Bitki örtüsü, dağlarda Çam, Çalı ve Ardıçlarla kaplıdır. Av hayvanı olarak tavşan ve bıldırcın vardır.

Çamköy, Denizli-Fethiye yolu üzerindedir. Denizli’ye 80 km, Fethiye’ye 125 km, Antalya’ya 140 km’dir.

NÜFUS

TÜİK verilerine göre 2017 yılında köyümüzde 679 kişi yaşamaktadır.

Yurt dışında (İsviçre, Almanya, Kanada, Avusturya, Fransa…) ve il dışında da (Denizli, Antalya, Burdur…) bir çok köylümüz yaşamaktadır. Yaz tatilinde, bayramlarda gurbetten köylülerimiz gelerek köye hareket katmaktadır. Dışarıdakilerle birlikte tahmini Çamköylü sayısı 2 bin civarındadır.

EKONOMİ

Köyün ekonomisi, Tarım, Hayvancılık ve Ticarete dayalıdır. Son senelerde Seracılık yaygınlaşmaya başlamıştır.

Köyümüzde yetiştirilen ürünler: Soğan (Göver, Arpacık), Anason, Şeker Pancarı, Buğday, Arpa, Haşhaş.

Seracılığın yaygınlaşmasıyla birlikte Domates ve Çilek üretimi yapılmaktadır.

Köyümüzde ticarette önemli bir yer tutmaktadır. Bölgede yetiştirilen ürünlerin (anason, soğan, domates..) alım-satım işleri yapan tüccarlar vardır. Bu tüccarlar bölgede yetiştirilen ürünlerin fiyat ayarlamasında başrol oynarlar.

Tarım, modern Traktörler ve Araç-Gereçler ile yapılmaktadır. Köyümüze hasat zamanlarında çevre köylerden işçi gelmekte ve köyümüz bir açıdan da istihdam sağlayan bir yer konumundadır. Özellikle yaz aylarında köyde çok sayıda işçi çalışmaktadır.

Ayrıca köyümüzde Büyükbaş ve Küçükbaş hayvancılık da yapılmaktadır. Hayvancılıktan elde edilen sütler ise köy meydanındaki süt toplama merkezinde toplanmaktadır. Buradan Acıpayam’daki Süt fabrikasına gitmektedir.

Köyde; 40 tonluk kantar, Fırın, Sağlık Evi, Cenaze Yıkama Aracı, İtfaiye, Morg, Açık ve Kapalı Düğün Salonları, 3 Kahvehane, 3 Bakkal, 1 Akaryakıt İstasyonu, 1 Değirmen,  1 Tost Salonu, 2 Kuaför hizmet vermektedir.

Çarşamba günleri köyümüzün pazarı kurulmaktadır.

SOSYAL YAPI

Köyümüz Türk Aile yapısına uygun, aile planlamasına dikkat eden, genellikle çekirdek ailelerden kurulu bir köydür.

Köyümüzde okur yazarlık oranı oldukça yüksektir. Bunda eğitim-öğretimin cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren verilmeye başlanması önemli bir etkendir.

Türk Medeni Kanununa göre evlilikler gerçekleştirilir. Askerlik yapmadan evlenenlerin sayısı oldukça azdır. Düğünler davul-zurna eşliğinde 3 gün yapılır. Teke yöresi oyun havaları ile düğünlerde eğlenilir. Cuma günü başlanır, pazar gelin alma ile son bulur.

Bayramların ayrı bir yeri vardır. Gurbetteki köylülerin de gelmesiyle bayramlar daha kalabalık ve neşe içinde geçer. Özellikle Ramazan Bayramında evde özenle hazırlanan ve süslenen mendilllerin, gelen misafirlerle birlikte mezarlıkta yenmesi adeti köyümüzün asırlardır devam ettirdiği bir geleneğidir.

Köyümüzün evleri de şehirlerdeki evlerle yarışacak düzeydedir. Hemen hemen her evde uydu anteni, gün ısı , kalorifer tesisatı mevcuttur. Köyümüzün binaları genellikle betonarme evlerdir.

Köyümüz teknolojiye ve çağın gerektirdiği her şeye ayak uydurabilmektedir. Bunun en önemli faktörleri yurt dışındaki ve çevre illerde yaşayan köylülerimizin köyüyle ilişkisini hiç koparmamasıdır.

EĞİTİM

Köyde okur-yazar oranı oldukça yüksektir. Aileler çocuklarını okumaya teşvik etmekte ve çocuklarının iyi eğitim alması için Gölhisar’a ve çevre illere göndermektedirler. Köyümüzden üniversiteyi kazananların oranı oldukça yüksektir. Köyümüzden Doktor, Öğretmen, Mühendis, Avukat ve diğer meslek gruplarından çok sayıda köylümüz yetişmiştir.

Köyümüzde Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren eğitim-öğretim verilmekteydi. Öğrenci sayısının yetersizliğinden dolayı Çamköy Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu 2010 yılında kapatılmıştır. Çocuklarımız Gölhisar ve Yusufça’daki okullarda taşımalı olarak eğitim görmektedir.