Örf ve Adetlerimiz

Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramının İslam ve Türk kültüründe önemli bir yeri vardır. Ramazan ayı boyunca köyümüzde dinimizin gerekleri yerine getirilir. Herkes orucunu tutar ve zekatını vererek farz olan bu görevlerini yerine getirirler.

Ramazan Bayramları köyümüzde ayrı bir heyecanla kutlanır. Çünkü hiçbir yerde olmayan bir adetimiz vardır.

Bayramdan bir gün önce köyümüzde yaşamayanlar köyüne gelirler. İkindi namazından sonra mezarlık ziyareti vardır. Herkes yılda en az 2 defa mezarlık ziyareti yaparak yakınlarına dua ederler. Onları unutmadıklarını dualarıyla gösterirler. Daha sonra köy meydanında köyün çocuklarına şeker ve çikolata dağıtılır. Bayramlar çocukların en mutlu günleri haline getirilir. Bayramda Çocuklara şeker ve harçlıklar verilir.

Şeker Toplayan Çocuklar

Bayram Sabahı

Bayram namazına herkes en temiz ve en yeni elbiseleriyle gelir. Namazdan sonra köy meydanından mezarlığa kadar bayramlaşma olur. Herkes birbiryle bayramlaşır. Bayramlaşma bittikten sonra herkes evlerine dağılır ve evlerde annelerimizin, eşlerimizin hazırladığı MENDİLLER alınarak mezarlığın yolu tutulur. Bu mendillerde genellikle tavuk eti ve pilav bulunur. Bayram için yapılmış çörekler, baklavalar da vardır. Ayrıca çikolata, şeker, çocuklar için harçlık da bulunmaktadır. Bu mendiller önce bir yerde toplanır, üst üste yığılırlar. Herkes 5-6 kişilik sofralar oluştururlar ve bu sofraların 1 tane görevlisi olur. Bu kişi mendilleri dağıtan kişinin rastgele vereceği bir mendili alarak sofrasına getirir.

Mendiller

Mendildeki yemekler yendikten sonra, çöpler köyün gençleri tarafından temizlenir. Daha sonra herkes yakınlarına dualar edip mezarlıktan ayrılırlar.

Bu adetimiz nereden geldi

Dedelerimiz nenelerimiz anlatırlar hep, Mezarlığın olduğu yerde daha önceden bir camii varmış. Köyümüze çalışmaya, misafirliğe gelenler, bayram namazından sonra gidecek yerleri, yiyecek yemekleri olmadığı için ortada kalırlarmış. Köyümüzün büyükleri buna bir çare olarak böyle bir yol bulmuşlar. Ve o gün bu gündür bu adetimiz devam etmektedir.

Dışarıda yaşayan köylülerimiz, bu adetimizi yaşamak ve yaşatmak için Ramazan bayramlarını Çamköy’de kutlarlar. Çamköy’ün gençleri de hava şartları ne olursa olsun bu adetimizi yaşatmak için elinden geleni yapmakta, her şartta mendillerini alıp mezarlığa gelmektedirler.

Düğünlerde

Düğünler köyümüzde 3 gün kutlanır. Cuma günü başlayıp, Pazar gelin alma ile son bulur. Evlilikler genellikle görücü usulü yapılır. Düğünden 1 gün önce(perşembe) davetlilere OKU dağıtılır. Bu okular basma, havlu, sabun, gömlek…. gibi değişik olarak dağıtılır.
Düğünlerimiz genellikle davullu-zurnalı, yemekli ve müzikli olarak geçirilir.

Ölümlerde

Cenaze namazlarına bütün köylüler katılmaya çalışır. Vefat eden kişiye ve yakınlarına saygıdan dolayı cenaze kaldırılıncaya kadar kahvelerde oyun oynanmaz, eğlence yapılmaz. Cenazenin kaldırıldığı eve taziye ziyaretinde bulunurlar. Evlerinde yaptıkları yemekleri cenaze evine getirerek gelen misafirler için ev sahibini yemek telaşından kurtarırlar. Herkes vefat eden kişi için son görevini yerine getirir.

Asker Göndermede

Askerlik Türk toplumunda çok önemli bir yere sahiptir. Askere gidecek gençler, gitmeden önce gönüllerince eğlenirler. Davetler ve eğlenceler düzenlerler. Asker uğurlamasıula askerler gönderilir. Askere gidecek genç evinden imam ile birlikte alınır ve dualarla köy meydanına getirilir. Köy meydanına bütün köylü toplanır, askerler sıralanır ve imamlar askerlerimiz için dua eder. Sonra bütün köylülerle vedalaşır, onlardan helallik alırlar. Bu vedalaşma sırasında askerlere harçlıklar verilir. Köyden konvoy eşliğinde ayrılırlar.

Askerlik yapmayanlara kolay kolay kız verilmez. Askerliğini yapmadan da evlenen yok denecek kadar azdır.